Ako vybrať notebook?

Notebook

Notebook čoraz častejšie nahrádza stolný počítač vďaka možnosti prenášania. Je pomocníkom pri práci aj štúdiu a v čase voľna je herný notebook skvelým prostriedkom pre odreagovanie. Nie je ale notebook ako notebook, kancelársky notebook bude síce lacnejší ako herný, ale nezahráte si na ňom GTA ani Simíkov - s výberom vám tu preto pomôžeme.

  • Regina, redaktorka Heureka.sk
  • Doba čítania: 6 min.

Rozdelenie notebookov

Herný notebook

U herných notebookov je najdôležitejšia ich grafická karta, ktorá by mala byť dedikovaná, nie integrovaná. Väčšinou ju nemožno upgradovať a oplatí sa preto nešetriť - ich výkon značí modelové číslo grafickej karty. Ak plánujete hrať staršie tituly na CD/DVD, vyberajte notebooky s optickou mechanikou. Stredobodom notebooku je procesor, Intel Core i7 ktorý si poradí s najnovšími titulmi, Intel Core i5 potom zvládne len menej náročné hry a hodí sa skôr do pracovných notebookov.

Výhody a nevýhody

  • Výkon

  • Design

  • Vyššia cenová kategória

Herné notebooky

Pracovný notebook

Pre prácu vám najlepšie poslúži dokovatelný notebook, s ktorým jediným káblom (prípadne položením prístroja do stanice) zapojíte všetky periférie (monitor, myš, klávesnicu). Kancelárske notebooky sú vybavené veľmi skromne s obmedzeným výkonom - výhodou je u nich nízka cena (okolo 400 €). Pre prácu ho však nevyužijú napríklad grafici, ktorí potrebujú vyššiu RAM pamäť, SSD disk a dedikovanú grafickú kartu, aby mohli strihať videá a vytvárať modely v grafických editoroch. Ak často cestujete, oceníte ľahký a menší notebook s uhlopriečkou do 14".

Výhody a nevýhody

  • Cenovo dostupný

  • Nezvládne náročnejšie programy

Netbooky / Mini notebooky

2v1 konvertibilný notebook

Konvertibilné notebooky 2v1 možno preklopiť, prípadne oddeliť displej od klávesnice a využívať ho ako tablet vďaka dotykovému displeju. Nájdu tak využitie nielen pre prácu - napríklad pri prezentáciách - ale aj doma pri varení, alebo sledovaní filmov. Sú vhodné aj ako notebooky pre študentov vďaka skladnosti a užívateľskému pohodliu.

Výhody a nevýhody

  • Využitie ako tablet

  • Skladné rozmery

  • Nízky výkon - zvládne iba základné programy

Konvertibilné notebooky

Dotykový notebook

Dotykový displej nájdete aj u notebookov s pevnou konštrukciou. Nemožno ich však využívať plne ako tablet a bývajú ťažšie ako konvertibilné notebooky. Na druhú stranu sa vyrábajú s uhlopriečkou až 17,3", pokiaľ teda preferujete väčší displej a potrebujete silnejší výkon, poslúži vám lepšie ako notebook 2v1.

Výhody a nevýhody oproti konvertibilným notebookom

  • Dostupné s väčšou uhlopriečkou

  • Silnejší výkon

  • Nie je možné oddeliť od klávesnice

  • Vyššia hmotnosť

Dotykové notebooky

Parametre

Procesor

Procesor je v podstate mozog notebooku, ktorý sa stará o chod všetkých procesov. Z veľkej časti na ňom tak závisí výpočtový výkon zariadenia. Ten sa udáva v GHz, v dnešnej dobe ale nepredstavuje príliš dôležitý údaj, pretože rýchlosť procesora záleží aj na dôležitejších faktoroch. Často je u notebookov uvedený údaj v GHz a v zátvorke ďalšie s prídomkom Turbo/TurboBoost. V takomto prípade dokáže procesor pri záťaži krátkodobo navyšovať maximálnu frekvenciu.

Dôležitým parametrom je tiež počet jadier. Pre základné použitie vám postačí dvojjadrový procesor, pre prehrávanie náročnejších hier a aplikácií už ale radšej hľadajte štvorjadrový. Niektoré dvojjadrové procesory sú vybavené funkciou Hyper-threading, ktorá vytvorí ďalšie dve virtuálne jadrá a dokáže sa tak čiastočne správať ako štvorjadro. To isté napokon vedia aj výkonnejšie štvorjadrá, možnosť rozdeľovať úlohy na osem jadier však dokáže využiť len veľmi úzke spektrum programov, a to predovšetkým z oblasti editorov grafiky, či videa.

Zobraziť viac

Najvýkonnejšie notebooky v súčasnosti využívajú procesory Intel Core i7, ich potenciál využijú nároční hráči, či ľudia často pracujúci s videom a grafikou. Pre obyčajný domáci, či školský notebook postačí aj menej výkonné dvojjadro pre úkony, ako písanie dokumentov alebo prehliadanie internetu.

Procesor

Operačná pamäť (RAM)

Operačná pamäť slúži na ukladanie procesov a dočasných súborov aplikácií, vrátane operačného systému. Čím je väčšia, tým viac toho počítač zároveň dokáže vykonávať.

Základom sú dnes 4 GB, ktoré stačia pre skôr nenáročných používateľov. Môžu byť limitujúce napríklad pri väčšom množstve otvorených záložiek v prehliadači v kombinácii s ďalšími programami.

Ideálom je 8GB RAM, ktorý zvládne väčšinu úkonov vrátane hrania - väčší potrebujú len profesionáli zaoberajúci sa napríklad pokročilými úpravami grafiky, či videa.

Operačná pamäť

Pevný disk

Pevný disk ukladá všetky užívateľské dáta. Klasický HDD, tiež známy ako platňový, je výrazne pomalší a kvôli pohyblivým častiam náchylnejší na poškodenie.

SSD disky vynikajú vysokou rýchlosťou, odolnosťou a sú ľahšie, čím znižujú hmotnosť samotného notebooku. Mínusom býva kapacita, za každý GB si totiž oproti klasickému HDD výrazne priplatíte. Ak však nevyžadujete veľké úložisko priamo v notebooku, požadujte SSD aj u lacnejších prístrojov, rozdiel v rýchlosti v porovnaní s HDD je významný.

Zobraziť viac

Voľte vždy aspoň 128 GB disk, systém totiž zaberie až 40 GB. Pri lacných notebookov sa často vyskytuje eMMC pamäť, tá je len o málo rýchlejšia, ako HDD, cenou za kapacitu potom zodpovedá skôr SSD. Variantom, ktorý kombinuje rýchlosť SSD a kapacitu HDD, je obstaranie externého disku. Na ňom môžete skladovať dáta, ako sú napríklad fotografie či filmy, ku ktorým nepotrebujete pristupovať často.

Pevný disk

Grafická karta

Grafická karta vytvára grafický výstup na displeji, jej hlavnou súčasťou je grafický procesor GPU, ktorý slúži pre rýchle a efektívne zmeny obsahu grafickej pamäte a tým obrazu na displeji. Veľká časť notebookov dnes využíva tzv. integrované grafické karty, ktoré sú súčasťou procesora. Ich výhodou je menšia spotreba energie a nižšia prevádzková teplota, nedosahujú ale takého výkonu ako karty dedikované.

Zobraziť viac

Najlacnejšie dedikované grafické karty nie sú nijako zásadne výkonnejšie ako bežné integrované, majú ale väčšiu spotrebu a sú náchylnejšie k poškodeniu. Vyšší grafický výkon prinesú vyššie rady dedikovaných GPU, pričom najvyššie modely si bez problémov poradia aj s najnovšími hrami na vysokom nastavení.

Grafická karta

Displej

Najčastejšie zastúpenie majú displeje s rozlíšením HD (1366 × 768 px) a Full HD (1920×1080 px). Prvá menovaná hodnota je skutočným základom a medzi lacnými notebookmi je štandardom. Na obrazovku sa v takom prípade zmestí menej informácií a jednotlivé pixely spozorujete aj pri väčšom odstupe od monitora. Full HD už aj u väčších obrazoviek ponúkne pomerne kvalitné zobrazenie a dostatok priestoru pre prácu. Najkvalitnejšie displeje majú v súčasnosti rozlíšenie 3840 x 2160 px, ich ceny ale začínajú okolo 1 200 €. Hráči by v takomto prípade mali siahnuť po modeli s čo najvýkonnejšou grafickou kartou tak, aby všetko dokázali vykresliť.

Zobraziť viac

Notebooky s menšou uhlopriečkou sú skladnejšie a vhodnejšie pre časté prenášanie, ak však plánujete na notebooku sledovať filmy, alebo hrať hry, oceníte väčší displej.

Pre dodatočnú ochranu displeja je možné zakúpiť tiež rôzne druhy fólií. Okrem klasických matných, či lesklých môžete kúpiť tiež antireflexné a tzv. privátne fólie, ktoré obmedzujú pozorovacie uhly a tým aj možnosť sledovania vašej obrazovky pre ľudí vo vašom okolí.

Displej notebooku

Batéria

Vo špecifikáciách notebooku nájdete okrem kapacity batérie vo Wh (watthodina) aj udávanú dobu výdrže, podľa ktorej sa dá bez problému orientovať. Väčšinou je deklarovaná výdrž dosiahnuteľná s polovičným jasom a kancelárskou prácou s občasným pripojením k internetu. Čím viac toho po notebooku budete chcieť, tým viac energie si z batérie vezme. Notebook s osemhodinovou výdržou pri práci tak náročnejšia hra vybije napríklad aj za hodinu a pol a film so zvukom pusteným do reproduktorov za päť hodín. Výkonnejšie notebooky rovnakú kapacitu spotrebujú rýchlejšie, pretože komponenty potrebujú viac energie.

Funkcie, ktoré môžete potrebovať

  • Webkamera - v súčasnej dobe veľmi dôležitý prvok notebooku umožňuje videohovory.
  • Optická mechanika - nie je štandardným vybavením, ak sa bez CD/DVD nezaobídete, môžete ešte zvoliť externú mechaniku.
  • Bluetooth - slúžia pre bezdrôtové pripojenie príslušenstva (myš, tlačiareň)
  • HDMI - umožnia pripojenie monitora aj väčšiny televízorov

Údržba a servis

Batéria časom nevyhnutne znižuje svoju kapacitu, tento jav možno správnym používaním výrazne obmedziť. Nenechávajte akumulátor vybíjať úplne do nuly, ideálne ho pripájajte už pri 10-15 % zostávajúcej kapacity. Nabíjajte pokojne do plna, avšak nechávať notebook niekoľko dní v nabíjačke tiež nie je optimálna, občas ho preto odpojte. Niektoré počítače majú režim pre dlhodobé pripojenie do siete, kedy batériu udržuje optimálne nabitú na určitú časť kapacity a tým jej životnosť predlžuje.

Predovšetkým u notebookov, ktoré sú často v prevádzke, dbajte na čistotu chladiacich otvorov. Ich zanesenie prachom býva príčinou prehrievania, čo pri dlhodobom ignorovaní môže nenávratne poškodiť komponenty. Ideálne nechajte aspoň raz ročne notebook profesionálne vyčistiť a vymeniť teplovodivú pastu na procesore. Ide o investíciu okolo päťsto korún, ktorá životnosť vášho notebooku predĺži kľudne aj o niekoľko rokov. Notebook by mal mať dostatočný prísun vzduchu k vetracím otvorom, preto nie je vhodné mať ho položený na perine, kde sa bude prehrievať.

Príslušenstvo

Brašny a batohy pre notebooky

Podložky a stojany k notebookom

Batérie do notebookov - originálne

AC adaptéry - originálne

Náhradné klávesnice pre notebooky

Samolepky na notebooky

Najčastejšie otázky

Notebook je pomalý a vypína sa, čo s tým?

Skúste vyčistiť chladiace otvory, vypínanie môže byť spôsobené prehrievaním nedostatkom vzduchu. Pokiaľ sa neprejaví žiadna zmena, môže byť na vine batéria.

Ako poznám, že notebook utiahne hru/program?

Výkon ovplyvňuje predovšetkým procesor a operačnú pamäť. Pre náročnejšie hry a programy voľte notebooky s procesorom Intel Core i7 a aspoň 8 GB operačnou pamäťou.

Nájdem výkonný notebook pre vysokoškoláka?

Pokiaľ hľadáte notebook, ktorý zvládne náročnejšie grafické programy, zamerajte sa na tieto parametre:

  • procesor ideálne Intel Core i7
  • väčšia obrazovka 17"
  • miesto na disku minimálne 500 GB