Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Notebooky

Ochrana notebooku

Po kúpe notebooku je potrebné vždy premýšľať nad jeho ochranou. Či už je to ochrana z vnútra notebooku a teda softvérová ochrana, či ochrana z vonku a teda hardvérová. V tomto článku si rozpíšeme rôzne pomôcky a programy, ktoré vám pomôžu zaistiť bezpečie vášho nového pomocníka. Ako aj bezpečie vašich dát v ňom uložených.

Antivírusová ochrana

Tašky a púzdra pre notebooky

Chladiace podložky pod notebook

Záloha a obnova dát

 

Antivírus

Prvou a základnou ochranou by mal byť antivírusový softvér. Vo všeobecnosti nezáleží na značke. Každý preferuje iný a je len na vás aký si vyberiete. Hlavným aspektom sú však časté aktualizácie, neustála kontrola programov, dát a webu. Podstatnou záležitosťou je aby v operačnom systéme bol nainštalovaný vždy iba jeden antivírus – viacero by si mohlo „skákať do reči“.

 

Ochrana pred krádežou

Každý notebook má svoju hodnotu a bola by škoda, keby vám ho niekto ukradol. Či už je to zariadenie za niekoľko tisíc či len za pár stovák, dáta v ňom uložené sú nenahraditeľné. Preto jedným z dôležitých ochranných prvkov by mali byť i zámky pre notebooky alebo tzv. „cable lock“. S ktorým si napríklad v kancelárii alebo na internáte ukotvíte váš notebook k nehybnému objektu.

 

Brašne, puzdra, tašky

Ak chcete kompletnú ochranu proti pádom či poškriabaniu odporúčam používať špecializované puzdra či tašky. Tieto sú doplnené o hrubšiu výplň okrajov a zvyčajne i pevný rám. Vyrábajú sa rôzne varianty, či už sú to tašky cez plece, jednoduché púzdra, kabelky pre dámy alebo ruksaky so špeciálnou ochranou pre notebook.

Špecializované tašky sú vyrábané v rôznej kvalite, veľkostiach či cene. Materiály používané pri ich výrobe sú zvyčajne polyester alebo neoprén, ktorý chráni aj pred vodou.

 

Ochrana proti prachu a prehrievaniu

Jedným so základných ochranných prvkov by mala byť samozrejme aj chladiaca podložka. Najlepšie aktívna s ventilátorom a kovovým rámom, ktorý lepšie odvádza teplo. Častým používaním notebooku sa doň dostáva prach a ten znižuje účinnosť ventilácie vo vnútri pristroja. Veľkým problémom je takisto i používanie notebooku na posteli, to zamedzuje akémukoľvek prietoku vzduchu. Preto chladiaca podložka by mala byť základným ochranným prvkom, ktorý vám ušetrí desiatky eur za servis.

 

Ochrana dát

Zálohovanie je jedným zo základných ochranných prvkov pred stratou dát. Preto vždy odporúčam zálohovanie dôležitých dokumentov, fotiek a dát rôzneho druhu na externý harddisk či usb kľúč. Takéto zariadenia sú už v dnešnej dobe veľmi malým, jednoduchým a zvyčajne i pomerne lacným riešením. Častým zálohovaním predídete problémom pri strate dát.

 

Porovnať notebooky